Blog > Komentarze do wpisu

z cyklu "redaktor Mann i ɺedaktoɺ Gacek": "Piosenki o zjawiskach atmosferycznych"

Mego dopisku do tematu audycji z dn. 31 października br., czyli piosenek o zjawiskach atmosferycznych, nie mogłem zacząć inaczej niż od "Thunderstruck" AC/DC. Może to i wybór banalny, ale mi bliski: od AC/DC zaczynałem swą znajomość z muzyką metalową (choć nie od albumu ten utwór zawierającego). Później był jednym z mych ulubionych, a że nie tylko moim - był jednym z nielicznych utworów AC/DC, który regularnie idzie usłyszeć w radiu. By więc nieco od banału odstąpić - wersja teledysku w postaci fragmentu bajki dla dzieci "Samoloty 2", gdzie utwór ten jest wykorzystany przy pierwszej ze scen gaszenia pożaru, której przygląda się Dusty Popylacz. Przyznam, że byłem mocno zaskoczony, gdy oglądając tę bajkę po raz pierwszy z dziećmi usłyszałem rozpoczynające utwór riffy i przyznam też, że oglądanie tej sceny do tych dźwięków wywołało ciarki na mej skórze. Mam nadzieję, że i dzieciom przez to ten utwór będzie się dobrze kojarzył.

Drugi utwór jest nietypowy - nie jest to coś, czego słuchałem lata temu. To utwór "Thunder" zespołu Imagine Dragons, który to zespół kojarzę dzięki radiu "Eska ROCK" od paru lat. Nie jestem jakimś wybitnym zespołu fanem - poza przypadkowym zetknięciem się w radiu, gdzie czasem popularność ich utworów na antenie owego radia nawet mnie drażniła, nie słyszałem żadnego ich utworu - ten jednak kawałek przypadł mi do gustu, zwłaszcza refren z powtarzającym się słowem "thunder". Jest w nim coś, co nad wyraz przypada mi do gustu. Tekst o pogodzie mówi niewiele, same pioruny traktując metaforycznie, ale jednak ów piorun w tytule sprawia, że utwór nie jest nie do końca na miejscu.

Kolejny utwór to "Have You Ever Seen the Rain?", klasyk z 1970 roku. Ja jednak poznałem i przyswoiłem go w wykonaniu zespołu Spin Doctors. Nie było go na żadnej z kupionych przeze mnie płyt ni kaset zespołu, musiałem więc przyswoić go z MTV. Jednaj dokonałem tego na tyle mocno, że zdziwiłem się nieco przeczytawszy, że to nie jest utwór ich autorstwa. 

Oglądanie deszczu może być jednak przyjemne, o czym próbuje przekonać zespół The Move utworem "Flowers in the Rain", znanym mi z fenomenalnej kompilacji "Children of the Revolution". Jestem przekonany, że może być, jednak raczej wiosną niż listopadowym wieczorem. Zespół też zresztą o wiośnie raczej śpiewa, nucąc o rosnących kwiatkach. Piosenka o listopadowym deszczu miała by dużo bardziej molową melodykę i depresyjny tekst i pewnie nie zostałaby pierwszym utworem wyemitowanym w całości w BBC Radio 1:

Fraza "wiosenny deszcz" otworzyła jedną z klapek w mym umyśle, za którą czaił się kolejny utwór o tym tytule w wykonaniu Sławka Wierzcholskiego & Nocnej Zmiany Bluesa. Ponieważ jednak już o nim pisałem, a samego utworu nie udało mi się znaleźć w sieci (jedynie nad wyraz kiepski jego cover), pozwolę go sobie pominąć.

Przechodząc od deszczu do wiatru - utwór "Catch the Wind" kapeli Annihilator, którą wspominałem w tym cyklu już nieraz. Nieco wyjątkowy utwór, bo wyłącznie instrumentalny. O ile Jeff Waters, pomysłodawca, założyciel, gitarzysta, czasem basista, nierzadko wokalista i momentami jedyny członek Annihilatora, tworzył i takie kompozycje, gdy nie miał ochoty śpiewać, o tyle ja nie zwykłem w nich gustować. "Piosenka musi posiadać tekst", powiedziała kiedyś Kasia Nosowska i się z nią zazwyczaj zgadzam. Czasem jednak słowami oddać się nie da niektórych idei (lub jest to nad wyraz trudne) - takich na przykład jak łapanie wiatru. Czy udało się gitarami? Nie jestem zbytnio o tym przekonany, ale nie wykluczam, że ktoś w tych dźwiękach usłyszy całą tyczącą tego opowieść.

A na koniec piosenka o braku zjawisk atmosferycznych (choć nie do końca, w tekście wspominana jest tęcza), gdy na niebie świeci słonko i jest nad wyraz przyjemnie. Bob Marley twierdzi, że aż chce się wtedy rozruszać swe taneczne stopy i muszę to potwierdzić: w taką właśnie pogodę najbardziej mi się chce tańczyć lub przynajmniej tupać w rytm jego szlagieru "Sun is shining":

wtorek, 05 grudnia 2017, nieuczesany23
Tagi: Mann&Gacek

Polecane wpisy

  EVEN MORE OF ME:

  NIEUCZESANY
  MYŚLI NIEUCZESANEGO
  NIEUCZESANY CZYTA
  NIEUCZESANY OGLĄDA
  NIEUCZESANY SŁUCHA